Reklam
Reklam
Mahmut ABİŞ

Mahmut ABİŞ


Teşekkürler Sayın SEKMEN..

01 Nisan 2016 - 15:18

Hınıs tarihi boyunca çok badireler atlatmıştır. Umutların tükendiği zamanlarda bir şekilde birileri Hınıs'a el atmış ve zorlukların üstesinden gelmesini bilmiştir.

Hınıs'ın son 10 yılda tarihinde yaşamış olduğu sıkıntıların eşi benzeri olmayan bir hale bürünmesi ilçe halkının umutlarının tükenmesine sebep olmuştur.Önceki yazılarımda da bahsettiğim üzere;sıkıntıların temelinde sosyal,politik ekonomik nedenler başı çekmiştir.Bu sorunları tekrar tekrar yazmayacağım.On yıl öncesine kadar belediyecilik anlamında daha iyi bir yerde olan ilçemizde basiretsizliklerden kaynaklanan sorunlar yumağı ilçemizi hak etmediği bir konuma taşımıştır.Aslına bakarsanız ilçe halkının istediği hizmetler öyle aman aman hizmetlerde değildir.Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi yasası çıktıktan sonra işlerin daha iyiye gideceğini düşünen bizler, biran yanıldığımızı düşündük...Oysa bu yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber ne kadar doğru bir karar alındığını sonradan fark etmiş olduk..

Sivil toplum kuruluşları,mahalle muhtarlarımızın ve şahsımın da katılmış olduğu bir toplantıda Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet SEKMEN beyefendiye "Hınıs'a yapmayı düşündüğünüz hizmetler nelerdir ?"diye sormuştum.Başkan SEKMEN bir çırpıda öyle şeyler saydı ki o an kendi kendime  kısa süre içerisinde çözülmesi imkansız gibi gelen bu işler en az 10 yıl sürer demiştim..Hınıs'ın alt yapısı,prestij caddesi,tam teşekküllü hayvan pazarı,mezbaha nenin kanyonların içerisinden çıkarılması,Camilerin tadilatı,okulların tadilatı,su şebekesinin yenilenmesi çarşı merkezinin asfaltlanması ,Gavur arkı diye tabir ettiğimiz su kanalının yenilenmesi vs..işlerini kısa bir süre içerisinde İnşallah bitireceğiz demişti.

Bunun yanında çeşitli alanlarda Hınıslılara istihdam sağlayıcı projelerinin olduğunu bu tür projeleri de 5 yıllık süre içerisinde bitireceğiz demişti. İki cümle ile anlatılan bu hizmetlerin parasal değerinin milyonlarla ifade edilmesi ve bu hizmetleri Erzurum merkez ve tüm ilçelerinde yapacağız demesi doğrusunu söylemek gerekirse bende şüphe uyandırmıştı.

O toplantıdan bu yana yaklaşık olarak üç ay geçti. Bu üç aylık zaman zarfında  Hınıs'a yapılanları şimdi gözden geçirelim

Hınıs Çarşı merkezinin alt yapısının büyük bir bölümü bitirildi.

Hayvan pazarı ihale edildi ihaleyi alan firma temel atma işlemlerine başladı.

Su şebekesi yenilendi.

Hınıs merkez ve mahallelerinde camilerin tadilatı yapıldı.

Hınıs merkez ve mahallelerinde Okulların tadilatı yapıldı.

Çarşı merkezi asfaltlandı.(İkinci bir sıcak asfalt hava şartlarından dolayı yazın atılacağı söyleniyor.)

Gâvur arkı sulama kanalarının ihalesi yapıldı.

Elektrik şebekesi yer altına alındı.

Köy yolları kumlandı.

Bazı grup köy yollarına asfalt atıldı.

Özellikle büyük köy diye tabir ettiğimiz köylerde mahalle araları kilit taşlarıyla döşendi.

Suyu olmayan mahallelerin su sorunları giderildi.

İtfaiye teşkilatının araçları yenilendi.

Benim klavye başında üç dakikada yazmış olduğum bu ve benzeri işlerin üç beş aylık zaman zarfında yapılması bir Hınıslı olarak beni ziyadesiyle memnun ediyor. Tabi böylesine büyük işlerin kısa zamanda yapılmış olması biz Hınıslıların da ufkunu açtı. Bizlerde yeni beklentiler oluşturdu.

Peki, bu beklentilerimiz nelerdir? Biraz da bunlardan bahsedelim. 

 

Kentsel dönüşüm kapsamında yeni binaların yapılması ve hak sahiplerine kira öder gibi yeni evlerine geçmeleri sağlanabilir.

 

Nüve konutları diye tabir ettiğimiz 50 yıllık sorun çözülmedi. Bu sorun çözülüp hak sahiplerinin tapuları kendilerine verilmelidir.

 

Kanyonların hak ettiği tanıtımı yapılıp  turizme açılabilir. 

 

Mahallelerimizde kültür evleri (köy odaları) yapılabilir. 

 

Hınıs’ın zenginlikleri kendine has ürünlerinin tanıtımının yapılacağı festivaller düzenlenebilir. 

 

Sosyal tesisler yapılıp insanlara farklı sosyal aktivite imkânları sunulabilir.

 

İlçemizde sinema ve tiyatro salonu yapılabilir.( Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire başkanlığının çeşitli zamanlarda ilçemizde düzenlemiş olduğu etkinlikler olmaktadır bunu da bir anekdot olarak düşelim)

 

Yazlıkçıların ilçemizde rahat edebileceği ortamlar yaratılıp onların bir araya gelebileceği sosyal projeler üretilebilir.

 

 İlçemizdeki bayanların farklı alternatiflerinin olmadığı için evlerinde mahkûm kaldığı bilinmektedir.Bu sorunun çözümü için farklı alanlarda  sosyal projeler yapılıp onların günün 24 saatini evinde geçirmek zorunda kalmamasının önü açılabilir. 

 

Özellikle üniversite öğrencilerimizin barınabilecekleri öğrenci yurdu yapılabilir.

 

 İlçemizde en büyük eksikliğimiz olan standartlara uygun çim saha yapılabilir.

 

İlçemizde araçların park edilebileceği bir otoparkımız bulunmamaktadır. Bu durum çarşı merkezin de çeşitli sıkıntılara sebep olmaktadır. Açık veya kapalı bir otoparkın yapılması gerekmektedir.

 

İlçe merkezindeki mezarlıkların temizliği ve yer tahsisinde yaşanan olumsuzlukların giderilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda mezarlıkların etrafının kapatılması için istinat duvarlarının yapılması gerekmektedir.

 

Çarşı merkezinin bitirilmesiyle beraber mahalle aralarındaki altyapı,asfaltlama ışıklandırma gibi hizmetlerinde yapılması gerekmektedir.

 

Bahsettiğim beklentiler belki çok popülist beklentiler olarak algılanabilir. Yukarıda bahsettiğim toplantıda dile getirilen ve Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından yapılacağı söylenen hizmetlerde ilk başta bana popülist gelmişti. Ancak baktığımız zaman bu hizmetlerin yapılmış olması beklentilerimizin popülist olmadığını göstermeye yetiyor. Benden tüm Hınıslılara naçizane tavsiye; Ufkumuzu açalım. Bizler yeni projeler üretelim. Yapılmaz demeyelim. Ben inanıyorum, sizlerde inanın. Mantıklı olan tüm projeler Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet SEKMEN tarafından hayata geçirilecektir.

 

 

Bu Bağlamda;

 

Teşekkürler Sayın SEKMEN.

 

İlçemize yaptıklarınız ve yapacaklarınız için.

 

Teşekkürler Sayın SEKMEN

 

Umutlarımızı yeşerttiğiniz için.

 

Teşekkürler Sayın SEKMEN 

 

Bizlerin yanında olduğunuz için.

 

Teşekkürler Sayın SEKMEN

 

İlçemize sahip çıktığınız için……

 

Not.Bu yazı Hınıslı olmam ve Hınıs'ta  duyarlı bir kişiliğe sahip olduğuma inandığım biri olarak kaleme aldığım bir yazıdır.Bu köşe yazısı  siyasi bir kesimi ön plana çıkarmak için kaleme alınmamıştır.Tamamen gerçekler dile getirilmiştir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • hinisinsesi.com
    8 yıl önce
    Sayın Mahmut bey yıllardan beri sanal ortamdan göstermiş olduğunuz başarılarınızı İLKE25.COM ortamından da göstereceğinize inancım tamdır sana ve ekibine başarılar diler yolun açık olsun kadim TAŞBİLEK www.hinisinsesi.com editörü.