Reklam
Reklam
Mahmut ABİŞ

Mahmut ABİŞ


Hınıs Halkına Açık Çağrı..

03 Temmuz 2018 - 18:01

Erzurum’un Güney ilçelerinin göz bebeği, harika doğası ile Erzurum'un en büyük ilçelerinden olan Hınıs ,çeşitli sebepler ile özelikle son on yıldır ciddi anlamda göç verdi. İşsizlik ve çeşitli sosyal sorunlar nedeniyle Hınıs insanların umutlarına karşılık verememiş, insanlar umutlarını gerçekleştirebilecekleri başka yerlere göç etmiştir.

Tarih kokan, çeşitli medeniyetlerin uğrak yeri olmuş bu kadim ilçe ülke geleceğine yön veren siyasetçiler, bürokratlar, senatörler, çıkarmış bir ilçedir. Her yere nasip olmamış,doğal güzelliklerimiz,yemyeşil ovalarımız,bakir topraklarımız kendine has ürünlerimiz Hınıs’ımızı Hınıs yapan değerlerimiz var bizim.

Kalkınmamızı sağlayacak Başköy barajı bitti bitecek.Topraklarımız bereketlenecek.Umutlarımız yeşerecek..

Herkesin bildiği ve yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda ilçe dışında yaşayan 400000 civarında hemşerimiz yaşamaktadır. Bu rakam azımsanmayacak derece büyük bir rakamdır. Bu rakamın altında nüfusu ile il olmuş onlarca ilçe vardır.
Kısacası gelişip büyümemiz için her türlü metaryele sahibiz.Her yönüyle ufkumuzda görmek istediğimiz güzel günleri yakalamak için önümüzde hiçbir engel bulunmamaktadır.

1980’li yılları hatırlayanlar iyi bilir çarşı merkezi aşırı kalabalıktan adım atılmayacak bir halde idi. İnsanların yüzlerinde gülümseme eksik olmaz, ekonomisi canlı insani ilişkileri sağlam ve her etnitiseye bağlı insanların bir araya geldiği bir ilçeydi Hınıs. Bu durum 2000 yılları ortasına kadar böyle de devam etti. Hatta o dönemler Hınıs’ın il olması ciddi ciddi konuşulmaya başlanmıştı. Bu konuda birkaç girişim olmuş sonuç alınamamıştı.

Çeşitli baskılar, kişisel çekişmeler,istememizlik, kavgalar,terör, ekonomik vb.sorunlar sonucunda Hınıs gittikçe eridi ve bugün nüfusu 25000’e kadar geriledi. Geçmişte il olmaya namzet bir ilçenin bu duruma gelmesi benim gibi tüm Hınıslıların kalbini acıtıyordur. Karaçoban Karayazı, Tekman ve Varto gibi ilçelerin Hınıs’tan ayrıldığını düşürürsek ve o ilçelerin şuan ki durumunu göz önüne alırsak ilçemize çok yazık ettiğimizi anlarız.

Hınıs’ın bu hale gelmesinde hepimizin katkısı var. Hepimizin anılarımıza, ebediyete göçmüş büyüklerimize bizlere bıraktıkları Hınıs’ı koruyamadığımız, sahiplenmediğimiz için borcumuz var. Hepimizin mazimize borcu var.

Bu durumda her birimiz ayrı ayrı kalbimizi yoklamalıyız. Lanet olası kavgalarımız, lanet olası teröre ve içimizdeki kötülere bu kadar esir olmamalıyız. Dünya görüşümüz bizleri kutuplaştırmamalı. Ötekileştirmemeli.

Silkelenme zamanı beyler..

Büyüklerim,kardeşlerim,analarım bacılarım silkelenmek zamanı.

Kültürümüz bozuldu, ahlakımız deforme oldu, komşularımız, dostlarımız her geçen gün bizden uzaklaşıyor. Umutlarımız göç ediyor. Umutsuzluk her geçen gün bizleri esir alıyor. Çocuklarımız risk altında. Ahlaksızca saldırılara hedef konumundalar.

Hınıs bu değil.!

Hınıslı bu değil.!

Neden? Neden?

Paylaşamadığımız nedir?
Üç kuruşluk dünya menfaatimiz mi?
Bizi adam edemeyecek kadar önemsiz bir makam beklentimiz mi?

Bizi bize düşman edecek kadar önemli olan hangi makam hangi maddiyat var? Son nefesi verirken hangisini yanımızda götüreceğiz.

Yeter artık!

Yeter!

Başta şahsım olmak üzere gerçekten yeter !..

Yeter İlçemize ,doğup büyüdüğümüz yere ihanet ettiğimiz.

El ele verelim. Omuz omuza vererek ilçemize sahip çıkalım. Birlikten nasıl kuvvet doğarmış herkese gösterelim. Hepimiz ama hepimiz özeleştirimizi yapalım. Yanlışlarımızı kendi dünyamızda analiz edelim. Esnaf,memur,işçi,sivil toplum kuruluşları, dernekler herkes ama herkes artık elimizi vicdanımıza koyup yolumuza bakalım.

Öncelikle toplumumuzun temel taşları, Kanaat önderlerimiz; hepinize saygılarımı sunarak, affınıza sığınıyor ve bir yeğeniniz olarak sizlere seslenmek istiyorum. 
Sizler bizler için birer değersiniz. Biz sizlerden bu toplumun kültürünü, tarihini, doğrusunu yanlışını öğreniyoruz. Biz sizlerden sevgiyi saygıyı öğreniyoruz. Öncü olun bizlere. Doğru yolda gitmemiz için bizlere yol gösterin.Sadece seçimlerde önder olmayın. Sadece kavgaları barıştırmakla yetinmeyin. Bir araya gelin tartışın. Hınıs adına birliktelik oluşturun. Toplumun önderi iseniz bunu fiiliyata dökün. İnsanların fikirlerini alın. Sesimizi sizler duyurun. Aşiret lideri olarak değil, tolumun önderi olarak yanlışlarımızı düzeltmemiz için bizleri uyarın. Kendi aileleriniz içerisinde yanlış yolda ilerleyenleri uyarın. Aşiretler arasında birlikteliği oluşturun. Sizler bir araya gelin ki toplum bir araya gelsin.

Siyasetçiler veya siyasette yer bulmak isteyenler. Birlik olalım. Bir makama gelmek için hemşerimizi karalamaktan iftira atmaktan vaz geçelim. Bir araya gelelim. Bir masa etrafında toplanıp Hınıs üzerine projeler üretelim. Kimseyi kendimize rakip görmeyelim. Düşmanlık beslemeyelim. Neticede bir makama iki kişi yetkilendirilmiyor. En iyi yapabilecek kim ise ona Allah için destek verelim.

Esnaflarımız ..

Toplumun temel taşları
AVM’ler sayesinde ayakta durmakta zorlanan kesim. Geçmiş yıllarda olduğu gibi birbirimize sonuna kadar kenetlenelim.
Yardımlaşalım.
Bir araya gelerek büyüyelim. Güzel projeleri hayata geçirelim.

Birbirine bağımlı olan ancak bir araya gelmeyen sivil toplum kuruluşlarımız. Sizlerde artık bir araya gelin. Bir masa etrafında toparlanın. Sesinizi ortak olarak yükseltin. Bağlı bulunduğunuz federasyonlardan ilçeye hizmet getirin.

Devlet kurumları ve siyasi erk ilçemize hizmet etmek için elinden geleni yapıyor. Ancak bizler Hınıslılar olarak üzerimize düşeni yapmıyoruz. Darmadağın olmuş bir araya gelemiyoruz.Onlara ayak uyduramıyoruz. Onlarla bütünleşemiyoruz. Bizlerin kısır döngüleri onların önünde set oluyor.Hal böyle olunca onlar bizim kısır döngülerimizle uğraşmak zorunda kalıyor ve hizmet için zamanları kalmıyor.

Şimdi küslük zamanı değil. Gelin küslüklerimizi bir tarafa bırakalım. Kırdığımız kim ise helallik isteyelim. Kim bizi kırmış ise helalleşip sarılalım. Kırgınlıklarımızı bir kenara bırakalım. Çevremizdekilere güven verelim.

Huzur verelim.
Umut ekelim bu topraklara..
Hınıs bizim, içerisinde bizler yaşıyoruz.
Hınıs bizim evimiz, yuvamız..
Hınıs bizim yaşlımız, gencimiz, yavrumuz, kardeşimiz..
Hınıs biziz biz!….

Yıllardır bu ilçenin geri gitmesi için elimizden geleni yaptık. Yâda bir başka deyişle bu ilçenin gelişmesi için hiçbir şey yapmadık. İlgilenmedik, vurdumduymaz davrandık. Hep birbirimizin kusurlarını arayıp ömrümüzü tükettik.Bu duruma artık dur diyelim. Bu güzelim ilçemiz için elimizden ne geliyorsa yapalım. Fakirimizi koruyup gözetelim. Yaşlılarımızı ziyaret edelim. Komşularımıza sık sık ziyaretler gerçekleştirelim.Çeşitli etkinlikler düzenleyip bir araya gelelim. Konuşalım, tartışalım ilçede güven ortamını tesis edelim. Heyetler kuralım. İlçemize hizmetlerin daha fazla gelmesi için gidilmedik yer bırakmayalım.

Hiç kimse hatasız değildir. Önemli olan hatalarımızla yüzleşmek ve bu hataları asgariye indirmek için çaba sarf etmektir. Ben şahsen kendi adıma varsa hatalarımla yüzleşeceğim. Temiz toplum adına herkesle barışık olmak için çaba sarf edeceğim. Bu bağlamda kimi kırmış isem hakkını helal edip beni affetmesini istiyorum. Kim beni kırmış ise hakkım helal olsun. Hınıs’ta herkes benim kardeşim, ağabeyim, büyüğümdür. Hınıs’ta hiç ama hiç düşmanlık güttüğüm kimse yoktur olmayacaktır.

Yeni bir sayfa açalım dedik. Hınıs adına, Hınısılar adına…

Bu bembeyaz sayfada herkes yerini almalıdır. Geçmişteki siyahları bu sayfaya bulaştırmadan, her şeyi unutarak bu sayfada yerini almalıdır.

Belki haddimi aşarak içimden yansıyan bu çağrıyı yaptım. Bu çağrım kesinlikle bir beklentime karşılık bulur düşüncesiyle yapılmış bir çağrı değildir. Özlediğim, hayalini kurduğum yaşadığım memleketimin içinde bulunduğu durumdan çıkarılması için yapılmış bir çağrıdır.Bu çağrımın amacı,dostluk,kardeşlik duygularının pekişmesi,bizden sonraki jenerasyona güzel bir Hınıs’ı emanet etme çabasıdır.

Herkese sonsuz sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum