Reklam
Reklam
Kadir SABUNCUOĞLU

Kadir SABUNCUOĞLU


ERZURUM NİÇİN KAZANMASIN?

23 Ekim 2019 - 13:47

Gazeteci dostlarla, kısa adı ESAV olan Erzurum İktisadi Sosyal Araştırma ve Yardımlaşma Vakfı tarafından düzenlenen Erzurum Tanıtım Günleri için Ankara’ya gittik.

Havaalanına indiğimizde kafileyi meslektaşımız Yaşar Çelik yine güler yüzlü karşıladı ve ayağımızın tozu ile bizleri Ankara Büyükşehir Belediyesine ait ANFA Altınpark’a götürdü.
Adeta gözlerimiz parladı. Demek ki, yedi yıldan bu yana etkinliğin yapıldığı sözde büyük önder Atatürk’ün adını taşıyan, mezbelelik Kültür Merkezinden kurtulmuşuz.
Flaş haber THM Sanatçısı sevgili Yavuz Değirmenci’den geldi. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, açılış programına katılacak ve bir konuşma yapacak.
Ancak Kalın gelmedi ve Yavuz Değirmenci’nin sunduğu program yarım saatlik bir gecikmeyle başladı.
Ters tarafta oturduğumuz için İYİ Parti Milletvekili Naci Cinisli’ye protokolde yapıldığı ileri sürülen saygısızlığı göremedik.
Ayrıca Ankara Erzurumlular Vakfı Başkanlarından Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu ve ailesi için ön sıralarda yer bulunamamasını da yadırgadım.

KİMLER VARDI?
İlk olarak Erzurum Tanıtım Günlerinde, hasret kaldığımız Erzurum kadın barlarını izledik.
Yavuz Değirmenci ile birlikte Nurullah Akçayır’ı, Didem Dilara Duman’ı, Semra Algül Oflaz’ı, Dadaşlar Fasıl Ekibini ve çok sayıda sanatçıyı zevkle dinledik. Hatta gazeteciler de halay çekti, eğlenceye ortak oldu.
Etkinlikte sadece müzik, halay yoktu. Örneğin Atatürk Üniversitesinden Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu, ‘Milli Mücadele Kahramanlarını’ anlattı, biz de gururla o kahramanları alkışladık.
Özetlersek Ankara’da ilk kez çok geniş katılımlı bir tanıtım günlerine tanıklık ettik.

VAR MISINIZ, YOK MUSUNUZ?

‘Son söz’ bölümüne geçmeden önce bir öneriyi gündeme taşımak istiyorum:
Gurbetteki dernekler, ‘Erzurum’ adını kullanarak Tanıtım Günleri düzenliyor.
Gözümüz yok, iyi de para kazanıyorlar.
Madem bu dernek, vakıf, federasyonlar Erzurum’u çok düşünüyorlar, o zaman tanıtım günleri yapan kuruluş, Erzurum adını kullandığı için Erzurum’a bir okul, spor salonu, yurt gibi kalıcı eser hediye etsin.
Vali Okay Memiş de bu öneriyi hayata geçirerek Erzurum Tanıtım Günlerini daha anlamlı ve faydalı bir duruma getiren il yöneticisi olsun…

SON SÖZ
Dönersek Başkentteki tanıtım günlerine, ESAV Genel Başkanı Veysel Karani Aksungur’un toplantılarda sıkça tekrarladığı cümlelerle yazıyı noktalamak istiyorum:
“Vakıf, yıllar önce ‘birileri elimizden tutar’ ümidiyle kuruldu. Ben de diyorum ki, birilerinin elimizden tutmasını bekleyemeyiz. Biz birbirimizin elinden tutalım. Tanış olalım, birlik olalım. Buna engel mi var?”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum