Reklam
Reklam

Şenkayalıların Başı Dertte!!!

Şenkaya ilçesine bağlı Yünören Köyü’nde ayılar 10 adet dut ağacının dallarını kırarak zarar verdi.

Şenkayalıların Başı Dertte!!!
25 Haziran 2016 - 11:56

Son günlerde bahçe sahiplerinin korkulu rüyası haline gelen vahşi ayılar, bu kez de Şenkaya’nın Yünören Köyünde Cavit Aktaş’a ait bahçedeki 10 adet dut ağacına zarar verdi.
Gördüğü manzara karşısında yıllardır verdiği emeğine üzüldüğünü dile getiren Emekli Öğretmen Cavit Aktaş, “12 yıl önce emekli olunca bir bağ yapmak istedim ve bu ağaçları ellerimle diktim. 12 yıldır beslediğim ağaçlarımı ayı geldi ve kırarak tarumar etti. Çok emek vererek büyüttüğüm 10 ağacımı kırmış. Aslında bu işi bir değil birden fazla ayının yaptığını düşünüyorum. Çünkü birkaç yerde farklı izler gördüm” dedi.
Ayı saldırıları karşısında çok fazla yapacak bir şeylerinin olmadığını belirten Aktaş, “Zaten Tarım Müdürlüğü’nün de çok fazla ilgilendiği yok. 3 gün önce ağaçlardan birini kırdığında, daha önce edindiğim bir deneyimden yola çıkarak ağaçlara poşet asarak kendimce önlem almak istedim. Ancak bu önlem bir hafta kadar tuttu. Bu kez gelip 10 ağaç birden kırdılar. Zarar çok fazla. Zarardan ziyade, ağaçlarıma vermiş olduğum emeklerime üzüldüm. Onları bebek gibi büyütmüştüm. Geceleri burada bekleme şansımız yok. Kene korkusundan da kalamıyoruz. Önceden bu kadar ayı yoktu ancak son zamanlarda sayıları arttı.” şeklinde konuştu.
Ayı sayısının artmasını Doğu Anadolu’daki insan göçüne bağlayan Emekli Öğretmen Aktaş, “Geçmişte köyümüzde iki bin adet koyun sürüsü varken şimdi hiç yok. İnsan olunca koyun oluyor, insan olmayınca koyun da olmuyor. Dolayısıyla tabiatı ayılara teslim etmiş olduk” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum