Reklam

KÖPRÜKÖY'DE KARDEŞLİK SOFRASI

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ilçelerde iftar programı düzenlemeye devam ediyor. Büyükşehir’in Kardeşlik Sofrası bu kez de Köprüköy’de kuruldu.

KÖPRÜKÖY'DE KARDEŞLİK SOFRASI
15 Haziran 2016 - 18:22
Reklam

İlçe sakinleri iftarlarını Büyükşehir’in gerçekleştirdiği birlik ve beraberlik temalı kardeşlik sofrasında açtı. Köprüköy Belediye Başkanı Osman Belli, Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı Cahit Dumludağ, ilçe protokol üyeleriyle muhtarların katıldığı iftar programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Teyo Pehlivan tiplemesiyle tanınan tiyatrocu Cumhur Seval ile Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları, sahneledikleri Meddah, Pişekâr, Kavuklu, Hacivat ve Karagöz gibi Geleneksel Türk Tiyatrosu oyunlarıyla ilçe halkına, özellikle de çocuklara unutulmaz bir Ramazan akşamı yaşattı. Köprüköy Belediye Başkanı Osman Belli, burada yaptığı konuşmada, “Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın düzenlemiş olduğu Kardeşlik Sofrası iftar programına hepiniz hoş geldiniz. Cenab-ı Allah kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimiz bozmasın. Yüce Allah, kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi bu Kardeşlik Sofrası’nda olduğu gibi her zaman daim eylesin. Cenab-ı Allah Müslümanlara yardım etsin, bu terör belasından biran önce Müslümanları kurtarsın. İlçemizde bu programı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen’e ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

ERVAK BAŞKANI GÜZEL ESKİ RAMAZANLARI ANLATTI

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayının manevi atmosferine uygun olarak teravih namazı sonrası tarihi Yakutiye Medresesi’nde düzenlediği ‘Ramazan İkliminde Müzakereler’ adlı programda birbirinden değerli konukları ağırlamaya devam ediyor. ‘Ramazan İkliminde Müzakereler’ programına konuk olan Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) Başkanı Erdal Güzel, şehrin Ramazan kültürüyle, muhabbetiyle ilgili kent hatıralarını anlattı. Ramazan ayının Erzurum’da çok renkli geçtiğini anımsatan Güzel, şunları kaydetti: “Gerçekten de Erzurum oruç tutan bir şehirdir. Erzurum ruhu olan bir şehirdir. Ramazan ayı ibadet ayıdır. Her türlü ibadetle ilgili ritüeller yerine getirilir ama bir tek Erzurum’da Ramazan gecelerinin ihyası vardır. Sohbetler düzenlenir, zengin, varlıklı evlerde meşkler edilir. Âşık kahvehanelerinde aşıklar, sazlarına vururlar, sözlerini söylerler. Bir de masal anlatan kahvelerde meddahlar gelir hikâyelerini, masallarını anlatırlardı. Bu şekilde Erzurum’da ramazan geceleri ihya edilirdi. İşte bu sohbet geleneğinin sürdürülmesi maksadıyla bu tarihi mekânda bu fırsatı bize veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen’e ve ekibine teşekkürlerimizi şehir adına ifade etmek istiyorum, şükranlarımı sunuyorum.”

 

“ŞEHİRLER İNSANLARININ ÖZELLİKLERİNİ TAŞIR”

ERVAK Başkanı Erdal Güzel, şehirlerin kentlerde yaşayan insanların özelliklerini taşıdığını ifade etti. Başkan Güzel, şöyle devam etti: “Büyüklerimiz ‘Şehirler kendilerini var eden insanların özelliklerini taşır’ derler, doğrudur. Şehirler de insanlar gibi acıyı ve sevinci yaşarlar. Onların da geçmişten gelen hatıraları, gelecekle ilgili hatıraları vardır. Her şeyin kendisine ait bir hikâyesi ve kendisine ait özellikleri vardır. Hatıralar mekânlarda saklıdır. Şehrin hatıraları da mimari eserlerinde, sokaklarında, caddelerinde, mahallerinde ve çarşılarında saklıdır. Yürüdüğünüz her sokak, içerisine girdiğimiz her mekân size o şehir hakkında bilgiler sunar. Yok olan bir mahalle, yıkılan konak, kaybolan bir çarşı hatıraları taşıyan hafızanın yok olması ihtimalini doğurur. Eğer bu hafızayı gelecek nesillere taşıtacak olan bilgi ve aktarımlar yok olursa hatıralar tarihin derinliklerinde kaybolur ve gider. Şehrin bu hafızasını tutmak ve gelecek nesillere aktarmak için bu tür kültürel çalışmalar içerisinde bulunuyoruz. Bu sohbetimizin gayesi de bu doğrultudadır. Sohbet için seçilen mekânın Yakutiye Medresesi olması da isabetli bir tercihtir.” 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum